Style CSS dla przeglądarki IE internet explorer

Kamil Frąckiewicz | 2015, 09, 17

Robić stronę pod IE czy nie?

Temat powraca jak rzeka z jednej strony wielu projektantów stron odchodzi od IE zresztą sam Microsoft przy najnowszej przeglądarce zrezygnował z tej nazwy która kojarzy się źle. Jednak przeglądając raport Google Analytics zawsze przypominam sobie o tym koszmarze.

Porównałem kilka stron w swoich raportach z których wynika, że IE jest trzecią przeglądarką z której korzystają moi użytkownicy (średnio jest to ok 11% wszystkich odwiedzin) co gorsze w tych 11% są takie perełki jak IE9, IE8 i nawet IE7 …

Osobiście zawsze robię style dla IE lub staram się aby strona poprawnie się wyświetlała korzystając z HTML5 można w dość łatwy i szybki sposób naprawić szablon korzystając z komentarza warunkowego w js. Poniższy kod należy wkleić w sekcji head. Należy też pamiętać, że IE 10 nie obsługują komentarzy warunkowych.

<! - [if lt IE 9]>
<script src="http://html5shiv-printshiv.googlecode.com/svn/trunk/html5shiv-printshiv.js"></script
>
<! [endif] ->

Dobrze ale co w momencie kiedy same poprawienie składki HTML5 nie wystarczy wtedy należy napisać style pod konkretne przeglądarki ja staram się pisać pod IE9 i IE8 uważam, że IE7 to już przesada ;) . W stylu staram się poprawić rzeczy z którymi te przeglądarki sobie nie radzą jak przezroczystości, szerokości, wysokości obrazków lub nawet pewne „interaktywne” sekcje.

<! - [if lt IE 9]>
<link href="/css/ie9.css" rel="stylesheet" type="text/css">
<! [endif] ->

Oczywiście nie musimy wskazywać konkretnej przeglądarki IE i napisać style dla wszystkich.

<! - [if IE]>
<link href="/css/all-ie-only.css" rel="stylesheet" type="text/css">
<! [endif] ->

Dla hardcorowców można zrobić style dla IE5.5 (powodzenia).

<! - [if IE 5.5000]>
<link href="/css/ie55.css" rel="stylesheet" type="text/css">
<! [endif] ->

Na koniec patrząc na statystyki widać trend spadkowy IE jednak pamiętajmy o tym, że nawet te 11% czy 10% ruchu mogą być wartościowe i nie należy tego pomijać.

Tagi: , , ,